Kontakt

Postadress:

Spendrups Bryggeri
Box 3006, 143 03 Vårby

Besöksadress:

Vårby allé 39
143 30 Vårby

Här kan du som är konsument kontakta Spendrups om du har frågor om företaget och våra drycker. Är du kund till Spendrups finns här kontaktuppgifter till order och kundtjänst.

Order
Är du kund och vill lägga en order?

0771-49 49 10 order@spendrups.se

Kundtjänst
Är du kund och vill ställa en fråga?

0771-49 49 10 ovrigafragor@spendrups.se

Konsumentkontakt
Är du konsument och har frågor om Spendrups drycker?

020-78 98 51 (09.00-11.30 och 12.30-14.30) konsumentkontakt@spendrups.se

Vakten Grängesberg
Söker du kontakt efter kontorstid och på helger?

0240-881 29

Angående reklammaterial

Vi får många förfrågningar om att köpa eller få reklammaterial (ex. kapsyler/korkar, etiketter, klistermärken, pennor, pins etc.) från oss men på grund av begränsade resurser kan vi tyvärr inte hantera denna typ av förfrågningar. Däremot kan du besöka vår webbutik för konsumenter där vi säljer glas med mera - den hittar du här!

Bryggmästare

Richard Bengtsson

+46 (0)8-672 77 00

richard.bengtsson@spendrups.se

Info

Vår bryggmästare heter Richard Bengtsson och har du frågor som rör ölprocessen, driften och öltillverkningen går det bra att kontakta Richard.

Försäljningsdirektör DVH, SSC, Spendrups Int.

Erik Jarnsjö

+46 (0)8-672 77 00

erik.jarnsjo@spendrups.se

Info

Har du frågor som är försäljningsspecifika för daglivaru- och servicehandeln samt Spendrups International så kontaktar du vår försäljningsdirektör Erik Jarnsjö.

Head of Spendrups International

Anders Olsson

+46 (0)8-672 77 00

anders.olsson2@spendrups.se

Info

If you have questions concerning cross-border trade and Spendrups export business, contact Anders Olsson.

Försäljningsdirektör Rr, Sb

Anette Stjernkvist

+46 (0)8-672 77 00

anette.stjernkvist@spendrups.se

Info

Har du frågor som är försäljningsspecifika för restaurang och Systembolaget kan du kontakta vår försäljningsdirektör Anette Stjernkvist.

HR-direktör

Einar Botten

+46 (0)8-672 77 00

einar.botten@spendrups.se

Info

Vår HR-direktör heter Einar Botten. Har du frågor som rör rekrytering går det bra att kontakta Einar. Vill du se våra lediga jobb hittar du de här.

Kommunikationsdirektör

Mårten Lyth

+46 (0)70-304 89 93

marten.lyth@spendrups.se


Mårten är kommunikationsdirektör på Spendrups och leder arbetet med företagets kommunikation i interna och externa kanaler.

Marknadsdirektör

Leif Börjesson

+46 (0)8-672 77 00

leif.borjesson@spendrups.se

Info

Vår marknadsdirektör heter Leif Börjesson. Om du har frågor som är marknadsföringsspecifika går det bra att kontakta Leif. 

Marknadschef öl & cider

Stefan Santos

+46 (0)8-672 77 00

stefan.santos@spendrups.se

Info

Marknadschef för öl och cider är Stefan Santos och har du frågor som är marknadsföringsspecifika för dessa dryckeskategorier kontaktar du Stefan.

Marknadschef partner (öl & alkoholfritt)

Björn Mannervik

+46 (0)8-672 77 00

bjorn.mannervik@spendrups.se

Info

Marknadschef partnervarumärken (öl & alkoholfritt)*/Head of marketing beer imports är Björn Mannervik.
*Partnervarumärken syftar till Spendrups samarbeten med externa bryggeri-/dryckesföretag.

Marknadschef alkoholfritt (vatten & läsk)

Anna-Stina Hallberg

+46 (0)8-672 77 00

Anna-Stina.Hallberg@spendrups.se

Info

Marknadschef för alkoholfritt (läsk & vatten) är Anna-Stina Hallberg och har du frågor kring det alkoholfria sortimentet (exklusive vin, cider och öl) är du välkommen att kontakta Anna-Stina.

Kvalitets- och miljöchef

Sisko Nautsch-Rönnmark

+46 (0)8-672 77 00

Sisko.Nautsch-Ronnmark@spendrups.se

Info

Har du frågor som rör miljö och kvalitet kan du kontakta Sisko.

Hållbarhetschef

Anna Lidström

+46 (0)8-672 77 00

anna.lidstrom@spendrups.se

Info

Vår hållbarhetschef heter Anna Lidström och har du frågor om Spendrups arbete med hållbarhet och socialt ansvar, går det bra att kontakta Anna.

Presschef

Rose-Marie Hertzman

+46 (0)70-895 25 67

Rose-Marie.Hertzman@spendrups.se


Rose-Marie ansvarar för kontakt och kommunikation med externa medier på Spendrups. Kontakta henne för press- och intervjuförfrågningar. 

Webmaster

Richard Ingelsson

+46 (0)8-672 77 00

richard.ingelsson@spendrups.se

Info

Har du frågor om tekniken eller innehållet på vår hemsida kan du kontakta Richard Ingelsson.